چگونه پاسپورت بگیریم؟

%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 7 چگونه پاسپورت بگیریم؟

تور روسیه

گذرنامـه یا پاسپورت نوعی شناسنامـه بین‌المللی است که تمام مردم جهان جهت خروج از کشورشان می بایست آن را همراه داشته باشند.

گذرنامـه یا پاسپورت نوعی شناسنامـه بین‌المللی است که از طریق آن، دولت‌ها از دولت‌های دیگر درخواست می‌کنند اجازه ورود به خاک یا گذر از خاکشان را به شخص بدهند. گذرنامـه از چندین سال پیش وجود دارد و اولین گذرنامـه به ۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح مربوط می‌شود.

در ایران هم افرادی که قصد خروج از کشور را دارند،‌ بایستی گذرنامـه داشته باشند. بر اساس قانون، گذرنامـه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت‌دار دولت، جهت مسافرت اتباع ایرانی به خارج و اقامت در خارج داده می‌شود.

در ماده دوم از فصل اول کلیات قانون گذرنامـه آمده است که تمام اتباع ایرانی جهت خروج یا اقامت در خارج از کشور بایستی گذرنامـه دریافت کنند و صدور گذرنامـه هم منوط به ارائه اسنادی است که هویت تابعیت ایرانی تقاضاکننده را ثابت نماید . اما می بایست بدین نکته هم توجه داشت که بر طبـق قانون، خروج افراد ایرانی از کشور بدون گذرنامـه غیرقانونی به حساب می‌آید. بازرسی از گذرنامـه افراد در مرز‌ها به عهده شهربانی در بخش‌هایی که شهربانی وجود ندارد، به عهده ژاندارمری است.

ضروری به ذکر است که سه نوع گذرنامـه در ایران وجود دارد. گذرنامـه سیاسی، گذرنامـه خدمت و گذرنامـه عادی از این عبارت هستند که افراد عادی جامعه اکثرا می بایست گذرنامـه عادی تهیه و تولید کنند. در ایران صدور گذرنامـه عادی توسط شهربانی کل کشور انجام می‌شود در کشور‌های خارجی هم این وظیفه به عهده مامورین کنسولی کشور است.

افرادی که نمی‌توانند گذرنامـه بگیرند

افرادی که قصد خروج از کشور و دریافت گذرنامـه را دارند بایستی توجه کنند که تمام افراد جامعه نمی‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. افرادی که بر طبـق اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند، نمی‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. افرادی که در خارج از ایران دارای سوءقبلی ه باشند، حق دریافت گذرنامـه را ندارد. اما اگر به تشخیص مقامات قضایی سفر فردی به خارج از کشور مخالف مصالح جمهوری اسلااست ، در این صورت وی نمی‌تواند گذرنامـه دریافت نماید . اما افرادی هم که به طور قطعی بدهی مالیاتی و اجرای دادگستری ثبت اسناد باشند، شاید بنابر ضوابط مقررات نتوانند گذرنامـه بگیرند.

اشخاصی که می‌توانند گذرنامـه بگیرند

افرادی که سنی کمتر از ۱۸ سال دارند یا اینکه تحت ولایت یا قیومت هستند ، با اجازه ولی می‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. مشمولین وظیفه (سربازی) فقط با دریافت مجوز کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌توانند پاسپورت بگیرند. بانوان شوهردار جهت دریافت گذرنامـه بایستی موافقت کتبی شوهر یا در موارد اضطراری، اجازه دادستان شهرستانی که در آن درخواست گذرنامـه داده‌اند، ارائه دهند.
%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 4 چگونه پاسپورت بگیریم؟
اما بایستی بدین نکته توجه داشت افرادی که توانسته‌اند با صدور مجوز توسط سازمان یا فردی گذرنامـه بگیرند، چنانچه فرد یا سازمان از مجوز ‌اش عدول (خودداری) نماید ، در این صورت شخص نمی‌تواند از کشور خارج شود تا زمان از بین رفتن مانع، گذرنامـه وی ضبط می‌شود.

همراهان

گذرنامـه ‌ها اکثرا جهت هر فردی به صورت مجزا صادر می‌شوند اما افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، به عنوان همراه در گذرنامـه یکی از اقوام (اقوامی که در قانون اجازه این کار را داشته باشند) ثبت می‌شوند. اعضای خانواده‌ای هم که بخواهند گذرنامـه ‌شان را با یکدیگر بگیرند، می‌توانند چنین کاری را انجام دهند و در این صورت نام زن اولاد کمتر از ۱۸ سال به عنوان همراه ثبت می‌شود.

توجه : اعضای خانواده‌هایی که جهت همگی تنها یک گذرنامـه دریافت کرده ‌اند، نمی‌توانند مستقلا از گذرنامـه مصرف کنند در صورت نیاز بایستی گذرنامـه ‌ای مجزا جهت هر فرد صادر شود.

نام نوزادانی که از زنان ایران مقیم خارج در زمان توقف مادر در ایران متولد شوند، در گذرنامـه مادر ثبت می‌شود اما در این مورد نیازی به اجازه پدر وجود ندارد. همچنین زمانی که خارج از ایران، شوهر ایرانی در محل تولد نوزاد حاضر نباشد، باز هم نام نوزاد به عنوان همراه در گذرنامـه مادر ثبت می‌شود.

اعتبار گذرنامـه

گذرنامـه هم شبیه بسیار زیاد ی از مدارک شناسایی دارای مدت اعتبار است. در ایران بر طبـق قانون، گذرنامـه ‌های جدید از تاریخ صدور ۵ سال اعتبار دارند که فقط برای پنج سال دیگر می‌توان آن‌ها را تمدید کرد. افرادی که گذرنامـه دارند، می‌توانند از آن برای مسافرت به کلیه کشور‌ها مصرف کنند. اما ممکن است در موارد ی دولت مسافرت به کشوری ویِژگزینشه را ممنوع یا محدود نماید که در این صورت می بایست بر اساس قانون عمل شود شاید امکان مسافرت به آن کشور وجود نداشته باشد.
%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 6 چگونه پاسپورت بگیریم؟
می بایست توجه داشت که جهت خلاف‌های مربوط به گذرنامـه نیز مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است که هم اکنون در این متن به آن‌ها نمی‌پردازیم.

شیوه دریافت گذرنامـه

افرادی که قصد دریافت گذرنامـه را دارند باید شبیه بقیه امور، مراحل اداری را پشت سر بگذارند. اما دریافت گذرنامـه چندان کار دشواری نیست می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ یا همان خدمات الکترونیک انتظامی این کار را انجام دهید.

در ابتدا باید با پرداخت مبلغ هزار تومان (۱۰۰۰۰ ریال) فرم شناسه گذرنامـه را از پلیس+۱۰ دریافت بکنید . بعد از انجام این کار باید دو فیش بانکی را به مبلغ‌های ۳۷،۵۰۰ ریال ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شهرداری قوت انتظامی واریز بکنید . اما امکان واریز این پول از طریق کارت‌خوان‌های موجود در دفاتر خدمات الکترونیک نظامی نیز وجود دارد. اما نمی‌توانید این مبلغ را از عابربانک یا اینترنت پرداخت بکنید .

شماره حساب شهرداری تهران نزد بانک ملی: ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ (دربقیه استان‌ها باید مبلغ ۳۷۵۰۰ ریال به حساب شهرداری آن استان واریر شود).
شماره حساب قوت انتظامی نزد بانک ملی: ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۱۰۰۷
اما تعرفه درخواست صدور گذرنامـه در دفاتر الکترونیک انتظامی مبلغ ۲۹۳،۰۰۰ ریال است که در شعب پلیس+۱۰ پرداخت می‌شود اما هزینه پستی روی آن حساب شده است.

کلیه متقاضیان برای دریافت گذرنامـه می بایست مدارک زیر را به همراه داشته باشند و اما بایستی توجه داشت که حضـور فرد متقاضی گذرنامـه (در تمام رده‌های سنی) در دفتر پلیس+ ۱۰ ضروری است:

اصل کپی شناسنامـه کارت ملی با تائیدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان
ارائه اصل آخرین گذرنامـه (در صورت معتبر بودن)
یک قطعه عکـس ۴*۶ رنگی و با زمینه سفید با در نظر داشتن شرایط زیر:
۱) ۶ ماه از زمانی که عکس ثبت شده، نقدیم باشد
۲) آقایان بایستی بدون کلاه و عینک عکس زیبا بگیرند در تصویر نبایستی ارایش مو و محاسن داشته باشند یا از زیورآلات استفاده کنند. همچنین رنگ لبـاس با زمینه نمی بایست یکسان باشد (نباید لباس سفید رنگ باشد).
۳) بانوان می بایست با حجاب کامل بدون ارایش عکس زیبا بگیرند و باید گردی صورتشان معلوم باشد
۴) یک دختر انی که بیش از ۶ سال سن دارند، باید عکسشان با حجاب کامل باشد
اجازه محضری جهت افراد زیر ۱۸ سال از طرف پدر یا قیم قانونی
افرادی که سن بالای ۱۵ سال دارند بایستی شناسنامـه عکس‌دار ارائه دهند
افرادی که سن کمتر از ۱۵ سال دارند باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامـه عکس‌دار ارائه دهند
افراد زیر ۶ سال باید به همراه ۱ قطعه عکـس در دفتر پلیس+۱۰ حاضر شوند
بازنشستگان نظامی که ۵ سال از زمان بازنشسته شدن‌شان نقدیم ، باید از حفاظت یگان مربوطه نامـه ‌ای را ارائه دهند
نظابین شاغلی که قصد دریافت گذرنامـه دارند می بایست نامـه حفاظت یگانشان را ابتدا در دبیرخانه اداره گذرنامـه ثبت کنند پس به دفاتر خدمات الکترونیک نظامی ارائه دهند
مدارک لازم جهت آقایان

ارائه اصل و کپی کارت هوشمند انتها خدمت یا معافیت یا موافقت‌نامـه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین
تذکر : همان‌طور که گفته شد آقایان باید کارت انتها خدمات یا معافیت‌شان به صورت هوشمند باشد و افرادی نیز که درخواست کارت هوشمند کرده باشند بعد از گذشت ۲۴ ساعت از زمان ثبت درخواست ، می‌توانند با در دست داشتن برگ ثبت درخواست ، به مراحل مربوط به گذرنامـه كار کنند.

نیازی به ارائه کارت انتها خدمت جهت آقایانی که سنشان بیشتر از ۵۰ سال است، وجود ندارد.
مردان دانشجو و دانش‌آموز بایستی نامـه ‌ای را از محل تحصیل‌شان دریافت به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهند.
مدارک ضروری برای بانوان

همسر بانوی متاهل باید مجوز محضری بدهد. اما در خصوص زنانی که مقیم خارج هستند ، نیازی به اجازه محضری همسر وجود ندارد. زنانی هم که همسرشان فوت شده می بایست اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامـه باطل شده را ارائه کنند جهت زنان مطلقه هم ارائه اصل طلاق‌نامـه اجباری است.

مد نظر داشته باشید افرادی که در خارج از کشور متولد شده‌اند، بایستی مدرک روش ورودشان را هم برای دریافت گذرنامـه ارائه کنند. افرادی که می‌خواهند گذرنامـه ‌شان را که بیش از سال اعتبار دارد، ابطال کنند، دریافت نامـه از اداره گذرنامـه برای شان الزامی است.

می بایست توجه داشت که به طور معمول، زمان گرفتن یا تمدید گذرنامـه حدود ۱ الی ۲ هفته است. ولی اگر نیاز سریع‌تری به گذرنامـه دارید، می‌توانید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ ثبت درخواست را انجام دهید با در دست داشتن مدارک، به اداره کل گذرنامـه استان مراجعه بکنید .

تمدید گذرنامـه

گذرنامـه ‌های عادی در ایران ۵ سال اعتبار دارند که می‌توان آن‌ها را برای یک بار دیگر به مدت ۵ سال تمدید کرد. می بایست تذکر داشت که برای تمدید گذرنامـه نیز می بایست مدارک فوق را همراه داشته باشید.

گذرنامـه ‌های مفقود و مخدوش شده

افرادی که گذرنامـه ‌شان را گم کرده باشند بایستی برای پیگیری مراتب قانونی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند. شهروندان تهرانی هم جهت اعلام فقدان گذرنامـه باید به اداره گذرنامـه واحد غرب تهران واقع در یافت‌آباد مراجعه کنند.

تذکر : گذرنامـه ‌ای که فاقد اعتبار باشد، در صورت گم شدن نیازی به اعلام فقدان ندارد.

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

مشمولین وظیفه عمومی نسبت به افرادی که انتها خدمت یا کارت معافیت دارند باید مراحل زیادتری را جهت دریافت گذرنامـه (آن با شرایط خاص) طی کنند. افرادی ذکوری که سن آن‌ها ۱۸ سال تمام باشد، مشمول خدمت وظیفه به حساب می‌آیند ولی عده‌ای به دلایل مختلف کارت معافیت دریافت می‌کنند ولیبقیه ین مشمول به حساب آمده برای خروج از کشور می بایست موارد ی را پشت سر بگذارند.

مشمولین می‌توانند از طریق مسافرت ‌های علمی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، مطالعاتی، کاری–ماموریتی دوره‌های مشترک از کشور خارج شوند اما این کار نیز نیازمند اقداماتی است. مشمولین برای خروج از کشور بر اساس سفر ی که قصد انجام آن را دارند، می بایست مبلغی را به عنوان وثیقه به بانک بسپارند. این میزان جهت سفر ‌های علمی ۸ میلیون تومان پول تحلیل یا ضمانت نامـه بانکی است. مشمولین در سفر ‌های سیاحتی باید ۱۵ میلیون تومان پول (یا ضمانت) ‌به عنوان وثیقه قرار دهند در مسافرت ‌های زیارتی به عراق عربستان این میزان ۳ میلیون ریال وجه نقد است. ولی مشمولینی که قصد خروج از کشور به دلیل مسافرت دوره‌های مشترک را دارند، می بایست ۱۵ میلیون تومان وجه نقد را به عنوان وثیقه نزد بانک قرار دهند.

اما باید بدین نکته تذکر داشت که مشمولین جهت خروج از کشور نباید غیبت داشته باشند. دانشجویان مشمولی که مایل به دریافت گذرنامـه جهت سفر مطالعاتی می باشند ، در مقطع کارشناسی ابیشتر شدن می‌توانند ۶ ماه و در مقطع دکتری ۱۲ ماه خارج از کشور باشند.

مشمولین بعد از ورود به کشور هم جهت دریافت مبلغ وثیقه بایستی خودشان در محل وظیفه عمومی داشته باشند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
ارزان
دانلود آهنگ جدید
نمونه سوالات
دانلود فیلم بزرگسال
دانلود آهنگ جدید ایرانی
عاشقانه
کاشمر
نسیم سافت
یکم عاشقانه
یکم عاشقانهکاشمردانلود آهنگ جدیدکلی فروشیسئو و بهينه سازيدانلود آهنگ جديدسايت تفريحي و سرگرمينسيم سافتنمونه سوال امتحان
دانلود آهنگ جدید ایرانی