BOD و COD چیست؟

%DB%8C%D8%AE%DA%86%D8%A7%D9%84 %D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C %D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%87%D8%A7%DB%8C BOD BOD %D9%88 COD %DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA %D8%B9%DA%A9%D8%B3 %D9%87%D8%A7 %D9%88 %D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1 64 BOD و COD چیست؟

لوله بازکنی در تهران

BOD )Biological Oxygen Demand) نرخ مصرف اکسی ژن در درون آب بوسیله ارگانیزمهاست است…

BOD COD چیست؟

BOD چیست؟
BOD )Biological Oxygen Demand) نرخ استفاده اکسی ژن در داخـل آب بوسیله ارگانیزمهاست است . اگر BOD کم باشد آب پاک و فاقد ارگانیسم است یا آنکه ارگانیزمهای داخـل آب مرده و نیازی به مصرف افردی ژن ندارند . BOD میزان افردی ژن ضروری برای ثبات بیولوژیکی در آب است . اندازه تاًسیسات تصفیه بیولوژیکی خصوصاً میزان هوادهی فاضلاب در حوضچه های هوا دهی را می توان با اندازه BOD محاسبه نمود .
چنانچه BOD آبی ppm 1 باشد تقریباً آب خالص است . آب با BOD تا ppm 5 نسبتاً خالص فرض می شود وقتی که BOD به بیشتر از ppm 5 برسد خلوص آب مورد تردید قرار می گیرد . ولی اگر میزان BOD از ppm 20 تجاوز نماید سلامت عمومی مورد خطر واقع می شود .
تست ات BOD تخمین واقع بینانه ای از کیفیت افردی ژنی که وارد به آب شده است را فراهم می سازد.
BOD چگونه تعیین می شود ؟
دو بطری از آب نهر پر می شوند . میزان DO یکی اندازه گیری می شود پس درب بطری دیگر را بسته داخـل همان جریان آب به مدت ۵ روز قرار می گیرد ( برای حفظ شرایط محیطی مثل درجه گرما ، زمان و نور ) بعد از ۵ روز DO ظرف دوم اندازه گیری شده و اختلاف DO ظرف اول و دوم معین کننده BOD5 است .
درجه گرما ، نور و وقت عوامل تاثیر گذار در BOD هستند . لازم به ذکر است تست حتمـا ً می بایست در درجه گرما ۲۰درجه سانتی گراد در محیط به مدت ۵ روز باشد .

COD چیست؟

(COD (Chemical Oxygen Demand یا همان ((افردی ژن خواهی شیمیایی))، یکی از مهمترین شاخصهای سنجش آلودگی فاضلاب است. آلودگی فاضلاب ناشی از مواد خارجی است که وارد آب شده و بصورت معلق یا محلول باعث آلودگی آن تولید فاضلاب شده اند. بدیهی است هرچه میزان این مواد در فاضلاب بیشتر باشد، بارآلودگی آن هم بیشتر خواهد بود. پس اندازه گیری میزان مواد خارجی فاضلاب کلید اصلی در تعیین میزان آلودگی آلایندگی فاضلاب است.
از طرفی تنوع تعداد این مواد به قدری زیاد است که عملا امکان اندازه گیری هریک از این مواد بصورت جداگانه وجود ندارد. به همین دلیل لازم است که میزان مواد را به طریقی غیرمستقیم اندازه گیری نمود. یکی از مناسبترین راه ها تعیین میزان اکسی ژن مورد نیاز جهت افردی داسیون است. چنانچه می دانیم برای افردی داسیون هر ماده ای به میزان ی اکسی ژن نیاز است به همین دلیل هرچه قدر میزان مواد اکسی دشونده بیشتر باشد، میزان افردی ژن زیادتری جهت انجام افردی داسیون ضروری خواهد بود.
پس جهت تعیین میزان مواد خارجی فاضلاب به جای اندازه گیری مستقیم آنها، میزان افردی ژن مورد نیاز آنها برای افردی د شدن را محاسبه می نمایند. در واقع COD میزان افردی ژن مورد نیاز برای اکسی داسیون کل مواد است . پس بدیهی است که هرچه میزان COD یک فاضلاب بیشتر باشد میزان مواد خارجی موجود در آن که باعث آلودگی آن می شود هم بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
ارزان
دانلود آهنگ جدید
نمونه سوالات
دانلود فیلم بزرگسال
دانلود آهنگ جدید ایرانی
عاشقانه
کاشمر
نسیم سافت
یکم عاشقانه
یکم عاشقانهکاشمردانلود آهنگ جدیدکلی فروشیسئو و بهينه سازيدانلود آهنگ جديدسايت تفريحي و سرگرمينسيم سافتنمونه سوال امتحان
دانلود آهنگ جدید ایرانی