تلاش هدفمند در یادگیری زبان انگلیسی

daneshjoo 250x250 تلاش هدفمند در یادگیری زبان انگلیسی

utranslateI

تلاش ، بدون ‌دست‌وپا زدن: وقت ی‌که فقط کافی است طبیعی باشید

بگذارید این نوشتار را با دو مثال شروع کنم:

مثال ۱: رهایی از غرق شدن

بنده شنا بلد نیستم ولی یک نکته را بهتر یاد گرفته‌ام. چنانچه داخل آبی آرام افتآدم ، کمابیش کافی است که دست‌وپا نزنم. خودبه‌خود سرم بالای آب می‌ماند می‌توانم تا رسیدن پشتیبانی نفس بکشم.

دست پا زدن و تحمل سختی به مفهوم تلاش نیست. تلاش بایستی هدفمند کارآمد باشد. بعضی وقتها اوقات اگر تنها آرامش داشته باشیم موفق می‌شویم. یا اگر قدم آن‌طرف‌تر برویم.
مثال ۲: رسیدن به قله کوه

از طرف دیگر بنده سال‌ها است که کوهنوردی می‌کنم خوب میدانم که برای رسیدن به قله‌ی کوه نیاز نیست که ورزشکاری کارآزموده باشم از طرف پرتگاه آن با هزار سختی را به بالا برسانم. فقط کافی است که از سویی که شیب کمی دارد، به‌صورت آهسته و پیوسته بالا روم.

جهت رسیدن به قله‌ی کوه ضروری نیست که از طرف سخت آن كار کنیم. اگر راه سخت‌تر را گزینش کنیم ممکن است خوب نشویم.
تلاش کردن به مفهوم تحمل سختی نیست

هدف از دو مثال بالا این است که بهتر بدانیم که تلاش کردن با دست‌وپا زدن تفاوت دارد. خیلی وقت‌ها می‌شود که درگیر انجام تلاش ی بزرگ باشیم ولی حس خستگی نکنیم و خود را به‌سختی نیندازیم. بسیار زیاد وقت‌ها حس می‌کنیم که درگیر تلاش هستیم کلی سختی را تحمل می‌کنیم درحالی‌که تلاش ما چیزی جز دست‌وپا زدن بی‌هدف نیست و ما را به‌جایی نمی‌رساند. هدف از این نوشتار این است که بفهمیم چگونه می‌شود به نقطه‌ای جادویی برسیم که در آن انگار همه‌چیز خودبه‌خود درگیر کار کردن است. نقطه‌ای که همه‌ی تلاش ‌هایمان لذت‌بخش تأثیرگذار است.

همنوایی با طبیعت

برای رسیدن به نقطه‌ای که تلاش مان بدون تحمل سختی باشد، مهم‌ترین نکته این است که بجای اینکه با طبیعت بیرون داخل خودمان بجنگیم، هم‌نوا با آن باشیم. جامعه بشری مدت‌هاست که با زندگی شهری خو گرفته است. این مورد باعث شده است که همبستگی‌مان با طبیعت، کم و کمتر شود. پس به همان میزان که همبستگی ما با طبیعت گسسته است، همنوایی ما هم با طبیعت کمتر شده است. درگیری که همنوایی با طبیعت بهترین و کارآمدترین روشی است که می‌توان با آن زندگی کرد.

در طبیعت همه‌چیز طبیعی است نه از روی ناچاری

نخستین فرق بزرگ ما با طبیعت این است که در طبیعت همه‌چیز طبیعی است. ولی برای اینکه ما مدت‌هاست از طبیعت جدا هستیم، یک‌جورهایی رفیق داریم که همواره هر کاری را به‌صورت زوری انجام دهیم. از روی نمونه اگر شما هنرمند هستید. ولی جهت اینکه یا پدر مادرتان باور دارند که پول در رشته‌ی مهندسی است، به‌اجبار وارد رشته‌ی مهندسی می‌شوید. با این کار در واقع با طبیعت خودتان درگیر جنگ هستید و درنهایت هیچ‌گاه از مهندس بودن خود، خرسند نیستید چه‌بسا مهندس بهتر ی نمی‌شوید. ولی چنانچه هم‌نوای سرشت خود عمل بکنید وارد رشته‌ی هنر شوید اقطعا ل زیاد یک بازیگر، نقاش، کارگردان یا تهیه‌کننده‌ی بهتر ی خواهید شد. کمترین سودش این است که از کارت خود لذت می‌برید.

طبیعت چرخه موزیک است

طبیعت هر روز یک‌جور نیست به‌جای آن چرخه و موسیقی است. طبیعت داخل ما به همین دلیل ند مستثنا نیست. جهت نمونه گروهی سپیده‌دم‌ها انرژی بیشتری دارند. گروهی دیگر شب‌ها بیشترین کارایی ذهنی را دارند. مساله آنجایی شروع می‌گردد که بخواهیم به جنگ این چرخه‌ها برویم و آن‌ها را به‌زور تغییر دهیم. برای نمونه کسی که شب‌ها انرژی بیشتری دارد بخواهد را ناگزیر نماید که سپیده‌دم‌ها انرژی داشته باشد. نه‌فقط در این راه خود را خسته می‌کند بدتر از آن، اینکه کارآمدی خود را نیز به‌سختی کاهش می‌دهد. پس بجای اینکه به جنگ طبیعت درون خود برویم خوبتر است که آن را خوبتر بشناسیم تا بهترین بهره و کارآمدی را از آن داشته باشیم. این کار مانند موج‌سواری است. موج‌سواران به جنگ موج نمی‌روند به‌جای آن با انرژی موج همراه می‌شوند.

طبیعت انعطاف‌پذیر است

طبیعت انعطاف‌پذیری بسیار زیاد ی دارد. جهت نمونه اگر چشـم ه‌ای سر راه به سنگ بزرگی بخورد به‌آسانی آن را دور می‌زند و به راه خود ادامه می‌دهد. ولی ما یاد گرفته‌ایم که سفت‌وسخت باشیم. مساله سفت‌وسخت بودن این است که ممکن است در کوتاه‌مدت بازدهی بهتر ی بگیریم ولی بی‌گمان در بلندمدت خسته می‌شویم شکست می‌خوریم. مساله دوم سفت‌وسخت بودن این است که هرگز جذاب نیست گیرایی مساله را از بین برمی‌دارد. تغییر، انعطاف‌پذیری و جریان جهت ذهن آدم ی جالب است ولی سفت‌وسخت بودن بعد از چند برخي وقتها خسته‌کننده و کسل‌کننده می‌شود.

بعضی وقتها لازم نیست که با سختی‌ها بجنگیم. فقط کافی‌است که آنها را دور بزنیم. طبیعت در این کار بسیار زیاد ماهر است.
طبیعت یادگیری زبان انگلیسی

مطالب بالا به شکلی کلی بیان شد. یعنی می‌توانید از آن در همه‌ی جنبه‌های زندگی بهره‌مند شوید. ولی چطور می‌توان از مطالب بالا برای یادگیری زبان انگلیسی بهره جست؟

زبان یکی از نخستین مهارت‌هایی است که از شروع تولد درگیر یادگیری آن هستیم. طراحی مغز آدم طوری است که به‌طور طبیعی بتواند زبان را یاد بگیرد. پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که بهترین راه برای فراگیری زبان دوم بهروش طبیعی آن است. بی‌گمان یادگیری زبان انگلیسی مثل آب میل کردن نیست که تلاش ی نخواهد. ولی چنانچه بهروش طبیعی زیر پیش بروید در درازمدت بهترین بازده را خواهید گرفت. و از یادگیری زبان انگلیسی لذت خواهید برد.

خواندن شنیدن، راه طبیعی یادگیری زبان انگلیسی

طبیعی‌ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی نه رفتن به کلاس‌های روش زبان انگلیسی کسل‌کننده و نه خواندن کتاب‌های گرامری و حفظ کردن لغت های انگلیسی است. بلکه خواندن شنیدن مطالب جذاب مورجهان ز است. این همان راهی است که بچه‌ها با آن زبان مادری را با موفق یت یاد می‌گیرند. بچه‌ها با خواندن کتاب آموزش ی زبان مادری را یاد نمی‌گیرند بلکه بیشتر با مصرف از کتاب داستانی که مادرشان جهت شان می‌خواند، مهارت‌های ارتباطی خود را اصلاح می‌بخشند. پس هرگاه که در کارآمد بودن روشی شک داشتید، این سؤال را از بپرسید که اینآموزش برای کودکان کارآمد هست یا خیر.

چرخه‌ها موسیقی یادگیری زبان

یادگیری زبان انگلیسی دارای چرخه و موزیک ویژه‌ی خود است و باید در طول یادگیری زبان انگلیسی طاقـت داشت. هرازگاهی زمان و یا انرژی کمتری برای یادگیری زبان انگلیسی دارید. هرازگاهی هم انرژی بسياري برای این کار دارید. در نوشتار قبلی توضیح دآدم که آهستگی پیوستگی زیاد در بالا ماندن انگیزه جهت یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کند. پس بهترین موسیقی برای یادگیری زبان انگلیسی این است که وقت ی‌که زمان کمتر انرژی کمتری دارید، میزان کمی زبان انگلیسی بخوانید تا پیوستگی یادگیری حفظ شود. ولی زمانی که حس می‌کنید انرژی و زمان بسياري در اختیار دارید به‌صورت شدیدتر عمیق‌تر مطالب انگلیسی بخوانید. این همان روشی است که در نوشتار فرمول یادگیری جهت مهارت بیشتر آن را توضیح داده‌ام.

اینکه را وادار بکنید برای زمان چند هفته یا چند ماه به‌زور انگلیسی بخوانید ممکن است در همان دوره به شما کمکی نماید ولی به‌هرحال بعد از چندی خسته و کسل می‌شوید انگلیسی را برای زمان بسياري کنار می‌گذارید. پس اگر به خوب یت سالیانه نگاهي بیندازید زمان ی موفق خواهید بود که آهسته و پیوسته با آرامش خاطر به خواندن زبان انگلیسی ادامه دهید.

انعطاف‌پذیری در یادگیری زبان انگلیسی

سعی نکنید که را وادار به پیروی از یکشیوه ویِژگزینشه برای یادگیری زبان انگلیسی بکنید. همان‌گونه که گفتم خواندن شنیدن راه طبیعی یادگیری زبان انگلیسی است. پس شما منابع زیاد ی را در اختیار دارید. گاهي وقتها می‌توانید از فیلم زیبا ‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده بکنید . بعضی وقتها با شنیدن دکلمه‌ها این کار را می‌کنید. گاهي وقتها نیز از شنیدن خسته می‌شوید رفیق دارید که کتاب داستانی بخوانید. از جریان خسته شدید کتاب فرد دی ارتباط با نیازتان بخوانید. خلاصه به یکروش سفت‌وسخت روش ی تکیه نکنید از منابع گوناگون بهره ببرید. چنانچه تصمیم گرفته‌اید که خودتان به‌صورت آزادانه زبان انگلیسی را یاد بگیرید، دیگر نیازی ندارید که به پروگرام ‌ریزی‌های سفت‌وسخت دیگران عمل بکنید .

سخن پایانی

همنوایی با طبیعت چیزی است که بسیار زیاد از آن نمی‌شنویم. به نظر شما چرا مردم به این مساله روی آورده‌اند که کارها را به‌زور انجام دهند؟ شما نیز با این باور موافقید که می بایست بیشتر از طبیعت الهام بگیریم؟ در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی چطور ؟ شما در رابطه باآموزش طبیعی یادگیری زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ شادمان می‌شوم نظر شما را بدانم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
ارزان
دانلود آهنگ جدید
نمونه سوالات
دانلود فیلم بزرگسال
دانلود آهنگ جدید ایرانی
عاشقانه
کاشمر
نسیم سافت
یکم عاشقانه
یکم عاشقانهکاشمردانلود آهنگ جدیدکلی فروشیسئو و بهينه سازيدانلود آهنگ جديدسايت تفريحي و سرگرمينسيم سافتنمونه سوال امتحان
دانلود آهنگ جدید ایرانی