نقد فیلم «رسوایی»

کارگردان: مسعود ده نمکی

بازیگران:

اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا، الناز شاکردوست، کامران تفتی

خلاصه جریان :

افسانه همراه با خانواده اش در محله ای فقرنشین زندگی می کنند. او در محله خیلی بدنام بوده بر اثر حوادثی با یک روحانی آشنا می شود و این برخورد زمینه ساز حوادث مهمی در زندگی آنان می شود.
133238 629 نقد فیلم «رسوایی»
دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی,دانلود فیلم ایرانی,دانلود فیلم ایرانی

تماشای اثری با تهیه و تولید کنندگی و کارگردانی، سازنده سه گانه ی اخراجی ناخودآگاه هر بیننده ای را آماده می نماید تا با پیام ها محتواهای خاص قابل پیش بینی مواجه شود. رسوایی چهارمین تاثیر بلند TV ی مسعود ده نمکی این بار نه در محیط جبهه و نه در گیر و دار منازعات سیاسی سیر می کرد. عنوان بندی فیلم جالب که اذان زیاد دیده شده موذن زاده ی اردبیلی هم راه با عکـس های مختلف از محل های مذهبی را حاوی می شد، بیش از هرچیز این ذهنیت را پدید آورد که جریان بایستی بر محور مذهب و اندرزهای دینی استوار باشد. با اتمام عنوان بندی نقش بستن نام فیلم زیبا در کنار کفش زنانه ی پاشنه بلند قرمز رنگ، دست فیلـم رو شد؛ زنی نه چندان مالوف با آموزه های دینی و ماجرای تعلت اش با دیگر بخش های جامعه.

سکانس ابتدایی فیلـم با دیالوگ های افسانه (با بازی النازشاکردوست)، لحن خیابانی تکیه کلام های خاصش به مخصوص عبارت هایش مبنی بر آن که خدا آن ها را فراموش کرده تلاش دارد تا دخمل ی را نشان دهد که می توانیم از عبارت ی خیابانی برای توصیفش استفاده کنیم. هرچند فقر مفرط دریافت حکم تخلیه زود به بیننده علت روی آوردن دختر به آن چه فیلم جذاب “تلکه کردن مردان” می نامد را روشن می نماید .

اما شروع، ناامید کننده تر از آن بود که انتظار میرفت . پا گذاشتن دخمل در بارازچه ی محله – که به شدت یادآور فیلم دیدنی فارسی های پیش از انقلاب بود – و مصرف از موسیقی نون و دلقک با ولوم محمد اصفهانی میکس عکسهایی از نگاه های هیز مردانه با نمادهای فقر شهری و اختلاف طبقاتی، محور اصلی فیلم دیدنی را به بیننده القا کرد و داخـل مایه ی فقر به عنوان تم اصلی معرفی شد.

یکی از انتقادات وارد بر فیلم دیدنی ، مصرف ی مکرر از شوخی های تکرار ی، تکیه کلام های خیابانی و کوچه بازاری حتی استفاده از طنز کلامی دو پهلو با گوشه ی چشـم ی به محتواهای جنسی بود؛ چیزی که به خودی نمی تواند ایراد بزرگی به حساب آید، ولی بی ربط بودن شوخی کلامی به فضا به شدت آزاردهنده بود. روندی که بعد از خوب یت اخراجی های یک به مذاق ده نمکی خوش آمد و به ر لمپنیزه شدن آن در اخراجی های ۲ ۳، در این فیلم جذاب هم به روشنی دوباره تکرار شد.

اساساً معلوم نیست ده نمکی چرا اصرار دارد با استفاده از لهجه تلفط ویِژگزینشه کلمه ها بیننده را به خنده بیاندازد؟! احتمال دارد لهجه ی بایرام لودر در اخراجی های ۱ کمی خنده دار بود، ولی ادامه ی آن و تکرار مفتضحانه اش در نقش حاج یوسف در فیلم دیدنی رسوایی (هر دو با گیم اکبر عبدی)، کاملاً نشان از آن داشت که در رسوایی هم قرار است بیننده به هر قیمتی خندانده شود و عجیب نیست که کاملاً تاثیر آن برعکس زیبا بود. هرچند بازی های کلیشه ای محمدرضا شریفی نیا نیز دست کمی از قدیم نداشت حاجی گرینوف اخراجی ها با حاجی فیلـم رسوایی – که در تمام فیلم جذاب تنها حاجی نامیده شد و نامی نداشت – از هم مو نمی زدند. الناز شاکررفیق هم که پیش تر با بازی در فیلم زیبا هایی در رده ی طنز سخیف، اصلاً انتظاری را به وجود نیاورده بود تا بخواهد بر آورده شود. اما اگر اکبر عبدی به عنوان بازیگر نقش اول مرد جشنواره برگزیده شود، تعجبی ندارد، چرا که رویکرده ای داوری در چند سال اخیر این چنین بوده است.

فیلم جذاب نامـه به شدت دم دستی و حوادث فرعی بی شمار بدون منطق متوالی قرار گرفته اند. جریان اصلاً دو شقه ی مهم داشت! بخش اول مبتنی بر پیشنهاد حاجی (با بازی محمدرضا شریفی نیا) جهت ازدواج مزمان با افسانه در ازای سفته های پدر مرحوم او بود بدون این که اصلاً چرایی و نسبت رابطه پدر افسانه سفته ها با حاجی ذکر شود و شقه ی دوم فیلـم بر محور آشنایی افسانه با حاج یوسف تلاش ش جهت هدایت دختر بود. دوبخش به شکل نامطلوبی به هم پیوند داده شده بود سیر روایی منطقی به ویژه در وقوع حوادث فرعی به چشـم نمی آمد.

یکی ازدیگر نقاط ضعف بارز فیلم جالب شخصیت پردازی بود. با تذکر به این که اساساً چنین فیلم دیدنی هایی که دارای پیام های اخلاقی روشن هستند ، بایستی توجه ویژه تری به شخصیت پردازی ها داشته باشند، اما تمام شخصیت ها در حالتی از بزرگ نمایی، غیر واقعی باورناپذیری بودند. حاج یوسف با علم غیبش، حلقه ی مریدانش در کلاس اخلاق و طلبه هایی از گوشه کنار ایران، کارگری های شبانه کمک رساندن نیمه شب به خانواده های تهی دست، دختر خیابانی به شدت لج باز که می خواهد حاج یوسف را به پارت ی شبانه ببرد از طرف دیگر حاجی متظاهر اما خیلی پول دار که برای داشتن مزمان ی افسانه حاضر است هرکار عجیب و غیر منطقی را انجام دهد؛ همه تمام حکایت از آن دارد که فیلـم بیش تر به یک انیمشین اساطیری شباهت دارد تا درامی اجتماعی و مضحک تر از تمام تلاش کارگردان است که با وجود چنین فرد های باورناپذیر افراطی، تلاش دارد تا فیلم دیدنی اش را واقع گرایانه از آب در بیاورد و در این حین و بین حتی به مسایل روز کشور – مثل دزدان ۳ هزار میلیاردی – می پردازد.

در نهایت چنانچه با اغماض بتوان یک سوم های ابتدایی میانی فیلم جذاب را پایین تر از متوسط توصیف کرد، ولی انتها بندی زجرآور آن حقیقتاً آزار دهنده بود. حاجی متظاهر که جماعت بازارچه را به سمت خانه ی دختر ک بد نام گسیل می نماید و حتی آن جا را سنگسار می نماید و در جواب دیالوگ های کوبنده ی افسانه که تمام را متنبه کرده حاج یوسف غیب دان وارسته که آبرویش را باز می یابد جماعتی بیش از هزار نفر!!! زیر بازارچه پشتش به نماز می ایستد برادر افسانه که سر چهار راه پاک کردن شیشه ی اتومبیل ها تصادف کرده ، به کما می رود با دعای حاج یوسف به زندگی باز می گردد. تمام چیز تصنعی، غیر قابل باور و شبیه فیلـم فارسی های قبل از انقلاب است که آب توبه بر سر فاحشه می ریختند و راهی خانه ی بختش می کردند.

در مجموع مسعود ده نمکی که مستندهایش، سه گانه ی اخراجی ها سریـال نوروزی اش کاملاً نشان از تلاش او جهت بیان اختلاف طبقاتی و نقش دین داران متظاهر در دین زدگی افراد جامعه دارد، بار دیگر نشان داد که هرچند درون مایه های قابل ارزشی را برای تولید و ساخت فیلـم بر می گزیند، ولی با تسلط نداشتن بر آسان ترین تکنیک های فیلم جالب نامـه نویسی، شخصیت پردازی و کارگردانی، محتوایش را به رو ترین دم دستی ترین شکل ممکن ارائه کرده مخاطب را بیش از آن که با لذت کشف و همزاد پنداری با فیلم جذاب ش همراه سازد، پیام را به زور توی صورت مخاطب پرتاب می نماید . به بیان خوبتر استفاده اش از شخصیت های صرفاً نمادین و به شدت انتزاعی – به ویژه در فیلم دیدنی رسوایی – بیش تر از آن که در خدمت بیان پیام های اخلاقی فیلـم باشند، به روند آن آسیب زده اند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
ارزان
دانلود آهنگ جدید
نمونه سوالات
دانلود فیلم بزرگسال
دانلود آهنگ جدید ایرانی
عاشقانه
کاشمر
نسیم سافت
یکم عاشقانه
یکم عاشقانهکاشمردانلود آهنگ جدیدکلی فروشیسئو و بهينه سازيدانلود آهنگ جديدسايت تفريحي و سرگرمينسيم سافتنمونه سوال امتحان
دانلود آهنگ جدید ایرانی